Sztukateria styropianowa i jej montaż nie jest wbrew pozorom bardzo trudnym zadaniem. Takie elementy wykonane z lekkiego styropianu łatwo się przenosi i przycina. Oczywiście w celu prawidłowego montażu warto przestrzegać podstawowych zasad.
Przed rozpoczęciem montażu powinniśmy zadbać o podstawowe narzędzia bez których nie będziemy mogli zacząć naszej pracy.
Niezbędny sprzęt to:
- klej montażowy (przeznaczony do montażu sztukaterii styropianowej)
- pistolet do aplikacji kleju
- skrzynka uciosowa
- piła do cięcia
- miara
- ołówek
- papier ścierny
- szpachelka
- masa do uzupełnia ubytków i łączeń
W etapie planowania powinniśmy rozplanować rozmieszczenie elementów, sprawdzić czy wszystkie części do siebie pasują, posiadają ten sam wzór oraz czy prawidłowo przylegają do ściany i sufitu.
Sztukateria styropianowa – instrukcja montażu
Sztukateria styropianowa przed montażem zawsze wymaga przycięcia. Wynika to z faktu, że końcówki poszczególnych elementów mogły ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu, co spowoduje, że nie będzie można ich dokładnie ze sobą połączyć. Podstawowym błędem popełnianym w czasie montowania elementów sztukaterii jest złe podłoże, które nie zapewni odpowiedniej przyczepności kleju. Przed montażem należy więc odpowiednio przygotować ścianę. Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać jest sprawdzenie podłoża. Jeżeli ściana została już uprzednio pomalowana wystarczy ją tylko przetrzeć i możemy zabrać się za montaż. Inaczej musimy postępować w momencie gdy podłoże jest surowe, zapylone. W takim wypadku przed przystąpieniem do prac powinniśmy zagruntować powierzchnię i poczekać do wyschnięcia.
Sztukateria styropianowa jest montowana na elewacji przy użyciu kleju. W tym celu oczywiście stosuje się jedynie odpowiednie kleje o właściwych parametrach. Przed przystąpieniem do pracy należy między innymi sprawdzić czas schnięcia danego preparatu. Warto pamiętać, że tempo schnięcia może być w dużym stopniu uzależnione od czynników atmosferycznych. Dlatego najlepiej zająć się montażem sztukaterii w pogodny, słoneczny dzień. Jeżeli montujemy sztukaterię w pomieszczeniu powinniśmy zapewnić odpowiednią wentylację co pozwoli nam przyspieszyć czas schnięcia. Gdy zakończymy etap przyklejania i upewnimy się, że elementy odpowiednio przylegają możemy przystąpić do wypełniania połączeń elastyczną masą szpachlową przeznaczoną do tego typu prac. Jednym z ostatnich etapów jest szlifowanie punktów złącznych w których używaliśmy szpachlówki. Po wykończeniu elementów możemy przejść do ostatniego punktu jakim jest malowanie. Pamiętajmy, żeby użyć odpowiednich farb czyli takich, które można rozpuścić poprzez dodanie wody.