Przejdź do treści

Aranżacja przedpokoju

Aranżacja przedpokoju

Z pewnością wiele osób, które znajdują się na etapie projektowania bądź urządzania domu, zastanawia się, jak powinien wyglądać nowoczesny przedpokój. Warto skusić się na przeglądnięcie nietuzinkowych, nieszablonowych inspiracji, które mogą nam podać plik różnorodnych pomysłów i rozwiązań wpadających w nasze gusta.

Przedpokój w bloku – cenne porady oraz ciekawe inspiracje

W blokach zazwyczaj możemy spotkać się z niewielkimi przedpokojami, które są szczególnie trudne w aranżacji. Zazwyczaj wymagają one, by na niezbyt dużej przestrzeni zmieściło się jak najwięcej najpotrzebniejszych rzeczy. Warto podczas projektowania takiego przedpokoju, wziąć pod uwagę rozwiązania, które nie pozwolą nam przytłoczyć tego małego pomieszczenia. Mały przedpokój niezaprzeczalnie ma swój urok. By go nieco optycznie powiększyć, można wykorzystać w tym celu lustra. Świetnie sprawdzi się zarówno duże lustro w szafie przesuwnej, jak i malutkie lusterka umieszczone na ścianie w zgranej kompozycji.

Bardzo ważne są kolory w przedpokoju w bloku. Warto stawiać na jasne barwy, które zadziałają podobnie jak powyżej proponowane lustra. Niezwykle uniwersalna jest biel, jednak nie jest to jedyne wyjście. Śmiało można sięgnąć po beże, żółcie, ecru bądź inne, nieco chłodniejsze, pastelowe barwy.

Nowoczesny przedpokój – ciekawe meble, których nie może zabraknąć

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że przedpokój to miejsca ubierania, rozbierania i podobnych czynności, które wymagają skorzystania z różnorakich mebli. W przedpokoju, w miarę możliwości, powinna stanąć pojemna szafa. Może być zabudowana, z lustrem, które zadziała niczym powiększenie dla małej powierzchni. W pojemnej wbudowanej szafie będziemy w stanie zgromadzić praktycznie wszystkie okrycia wierzchnie, a także buty oraz inne akcesoria, w postaci płaszczów przeciwdeszczowych, czapek na zimę, rękawiczek, szalików czy parasoli. Jeśli nasz przedpokój nie pozwala na postawienie szafy, wystarczy ciekawy, wpadający w oko wieszak, który umożliwi powieszenie okrycia wierzchniego zarówno mieszkańców, jak i gości.

Drugim istotnym elementem przedpokoju jest siedzisko, na którym można usiąść podczas zakładania butów. O ile w przypadku zakładania sandałów lub klapek nie jest to potrzebne, o tyle kiedy mamy do czynienia z butami, które ciężko się wkładają i wymagają sznurowania, siedzisko potrafi być zbawieniem. W przypadku małego przedpokoju siedzisko może stanowić mebel wielofunkcyjny – jako siedzisko oraz jako szafka na buty zlokalizowana pod siedziskiem. Razem te dwie funkcje będą zajmować znacznie mniej miejsca.

Ściany w przedpokoju – czym je udekorować?

Farba na ścianie to nie jedyny sposób na udekorowania pomieszczenia, jakim jest przedpokój. Warto pamiętać, że hol to swego rodzaju zachęta do wejścia w głąb mieszkania. Musi więc być zachęcający, inspirujący, ciekawy i nietuzinkowy. Jeśli mamy do czynienia z dość wąskim przedpokojem, świetnym sposobem na jego dekorację będą listwy ścienne prowadzone na całej długości pomieszczenia. W przypadku, kiedy przedpokój łączy się bezpośrednio z salonem, listwy mogą przechodzić z jednego pomieszczenia do drugiego. Doskonałym sposobem na zabezpieczenie ścian przy podłodze są listwy podłogowe. Z kolei, jeśli chcemy, by w przedpokoju zostały zainstalowane taśmy ledowe, możemy skryć je w listwach oświetleniowych sufitowych.

Inne rodzaje sztukaterii oraz tapety

Farba to jeden z najtańszych sposobów na wykończenie wnętrza. Do ciekawszych należą jednak tapety, a nawet połączenie tapety, farby oraz sztukaterii. Ważne jednak, by nie wywołać efektu przesyczenia, gdyż potencjalni goście nie będą mieć ochoty zagłębiać się w mieszkanie.

Jeśli stawiamy na farbę, warto wybrać jasny kolor optycznie zwiększający pomieszczenie. W przypadku tapety, powinniśmy bardzo dokładni przemyśleć jej wybór i postawić na ciekawy wzór z przeznaczeniem na jedną ścianę. Tapetowanie pomieszczenia może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego – z łatwością przytłoczymy osoby przebywające w przedpokoju. Sztukateria w postaci listew przysufitowych oświetleniowych czy listew przypodłogowych to strzał w dziesiątkę, kiedy mamy w zamiarze stworzyć ciekawe, inspirujące pomieszczenie. Jeśli mamy lampę na suficie, doskonale sprawdzi się rozeta – nie musi być ona stylizowana na barokowe rozety spotykane w pałacach. Obecnie z łatwością znajdziesz minimalistyczne, geometryczne rozety, które można umieścić nawet w najbardziej surowych wnętrzach.

Podłoga w przedpokoju – czym ja wykończyć?

Jednym z ważniejszych elementów przedpokoju jest podłoga. Wymaga od nas dokładnego przemyślenia. Z pewnością powinniśmy postawić na płytki, które są odporne na brud, ścieranie oraz wodę. Są to częste zjawiska spotykane w przedpokoju, kiedy wracamy z pracy, ze szkoły, a na zewnątrz pada deszcz lub sypie śnieg. Panele nie sprawdzą się w takim pomieszczeniu, gdyż są mniej odporne od płytek. Jeśli jednak preferujemy wzór drewna, obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo drewnopodobnych płytek, które do złudzenia przypominają ten trwały, choć wymagający stałej pielęgnacji materiał.